Rozhovor k představení alba amarantine

12. května 2006 v 19:32 | Pavla |  Enya
Rozhovor k představení alba Amarantine
9. listopadu 2005 20:00
Dlouhých pět let trvalo, než irská zpěvačka Enya přichystala nové album Amarantine. Tucet písní navazuje na úspěšnou desku A Day Without Rain, které se v Česku prodalo 60 tisíc kusů a celosvětově třináct milionů.
Aktuální počin, který vyjde 21. listopadu, Enya představila na unikátní show v planetáriu v německém Hamburku.
"Nahráváním jsme strávili poslední dva roky a je to pro mě vzrušující chvíle, když album vznikne a lidé mohou slyšet, co jsme připravili.
Skládání písniček je u nás velmi pomalý proces," přiznala Enya, která při práci ve vlastním studiu v Irsku často sváděla tvůrčí souboje s dlouholetým spolupracovníkem Nickym Ryanem. "Ve studiu jste sami, objevuje se zloba a stres, když se rozcházejí vaše vize. Pak nás musela někdy rozsoudit Roma," podotkl skladatel a producent s narážkou na svou manželku a textařku, která je nepostradatelným třetím členem tvůrčího týmu.
Na nové, více než padesátiminutové nahrávce však žádné napětí není patrné. Z písní tryská naděje a klid, vášeň i melancholie. "Hudba je způsob, jak na chvíli uniknout z normálního světa, udělat si chvílku a zamyslet se, jak je svět krásný," vyznala se Enya, jejíž píseň Only Time z předchozí desky často používaly televize jako podkres k sestřihu dramatických záběrů z teroristických útoků na USA z 11. září 2001.
Nové album - od rozjezdové Less Then A Pearl po závěrečnou Water Shows The Hidden Heart - je plné propracovaných melodií.
Nechybí symfonické hrátky, odkazy k vážné hudbě i irským kořenům tvůrčího tria, tak, jak jsou fanoušci zvyklí. Nabízí svižné písně se snadno zapamatovatelnými refrény, jako třeba It's In The Rain či Long Long Journey, které si člověk pobrukuje už po prvním poslechu. Stejné atributy má i titulní Amarantine, což v překladu znamená přetrvávající, nehynoucí. "Básníci používají tento výraz pro trvalky a já si to zamilovala," Vysvětluje Enya, kde se vzal název alba.
K čtyřiačtyřicetileté zpěvačce, jejíž vlastní jméno zní Eithne Ní Bhraonain a jež začínala v rodinné folkové kapele Clannad, patří také éterické balady. Nová deska nabízí It Could Be Where You Are, Someone Said Goodbye či Sumiregusa (Wild Violet), inspirovanou haiku od japonského mistra Bašo a zpívanou stejně jako další dvě skladby loxianštinou.
Tento nový jazyk vymyslela Roma Ryanová na základě spolupráce Enyi na soundtracku k filmu Pán prstenů, když k prvnímu dílu Společenstvo prstenu natočila několik písní včetně hitu May It Be, nominovaného na Oscara v kategorii nejlepší píseň. "Umožnilo nám to vytvořit správný zvuk a slova, takže poezie textu přesně sedí k hudbě," podotýká Ryanová.
Při prezentaci alba v hamburském planetáriu dojem z alba Amarantine umocnily plastické projekce na klenutém stropě, které dokreslovaly náladu písní. Jejich leitmotivem byla noční obloha a oblaka, odkud se přítomní vydávali na výlety do různých koutů vesmíru, sledovali satelitní snímky Země i samotnou rotující planetu, padající sníh, déšť či listy stromů, natahovaly se po nich větve lesů, unášeli se psychedelickými obrazcích či laserovou show při skoro diskotékové The River Sings. "Bylo to velmi kreativní a inspirující," nechala se slyšet překvapená zpěvačka.
Některé z projekcí by fanoušci mohli vidět na turné - pokud na něj Enya konečně vyrazí. "S každou deskou o koncertech mluvíme. Po úspěchu mého prvního alba Watermark ale firma chtěla, ať radši nahrávám další album, když mi to pokaždé trvá tak dlouho. Pak zase přišel Pán prstenů a tak podobně. Třeba to vyjde teď," podotkla zpěvačka, která doposud vydala šest alb, kterých se včetně výběru hitů Paint The Sky With The Stars dohromady po celém světě prodalo 65 milionů kusů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama